Na polskim rynku działa coraz więcej naprawdę luksusowych sklepów oferujących markowe produkty. Niestety, ich ceny potrafią nierzadko przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Ci, którym zależy na produktach znanych i cenionych marek, a jednocześnie nie chcą wydawać zbyt dużych pieniędzy mogą zdecydować się na skorzystanie z rozmaitych promocji. Raz w roku prowadzona jest duża akcja promocyjna – popularny Black Friday oraz Czarny Czwartek. Na czym polegają te akcje i skąd się u nas wzięły?

Skąd wziął się Czarny Piątek?

Black Friday to tradycja amerykańska. Na terenie Stanów Zjednoczonych od wielu już lat w pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia prowadzona jest ogromna akcja promocyjna, do której przyłącza się większość znanych i cenionych sklepów. Zniżki, które stosują amerykańskie sklepy w wielu wypadkach dochodzą nawet do 70 – 90%. Oznacza to, że rozmaite produkty można kupić za naprawdę istotnie niższe sumy. Efekt? W naszych portfelach zostanie zdecydowanie więcej pieniędzy niż wówczas, gdybyśmy te same produkty zdecydowali się kupić po normalnych cenach, które stosowane są na co dzień.

Co można dostać?

W akcji Black Friday udział biorą sklepy z rozmaitym asortymentem. Za dużo niższe pieniądze można więc kupić zarówno ubrania (damskie, męskie, dziecięce), kosmetyki, sprzęt RTV i AGD, meble, książki, płyty i wiele innych produktów, których wymienienie zajęłoby nam zbyt dużo czasu. Wiele osób właśnie do Black Friday czeka z kupnem wymarzonej płyty czy idealnie pasujących do salonu mebli. W ten sposób można bowiem zaoszczędzić naprawdę niemałą sumę pieniędzy, co w dzisiejszych czasach ma naprawdę duże znaczenie.

Black Friday Polska

Czy Black Friday jest rozpowszechniony w naszym kraju? Ciągle naprawdę mało sklepów bierze udział w tej akcji. Warto jednak podkreślić, że każdego roku ich ilość zwiększa. Można więc zakładać, że Black Friday 2017 oraz Czarny Czwartek 2017 przyciągną już naprawdę bardzo dużą grupę sprzedawców. Dla klientów byłby to wielki plus. Zyskaliby bowiem jeszcze większą możliwość robienia zakupów za naprawdę korzystne ceny.

Czarny Piątek, a Cyber poniedziałek

Warto podkreślić, że w ramach akcji Black Friday zakupy można zrobić nie tylko w stacjonarnych sklepach, ale również tych, które oferują sprzedaż internetową. Coraz częściej mówi się również o akcji określanej jako Cyber Monday. Jest to piątek następujący po Black Friday, który polega na oferowaniu znacznych rabatów, ale wyłącznie w sklepach internetowych. Ta akcja również zyskuje coraz więcej zwolenników. Można przypuszczać, że również Cyber Monday będzie się w naszym kraju intensywnie rozwijał. Nie brakuje bowiem tych, którzy także w sklepach internetowych zrobią chętnie tańsze niż normalnie zakupy.