Black Friday to typowo amerykański zwyczaj. W dniu dniu, który coraz częściej rozciąga się również na Czarny Czwartek, najróżniejsze sklepy oferują naprawdę duże zniżki. Nierzadko dochodzą one nawet do 70 – 90%. Black Friday zyskuje coraz większą popularność również wśród polskich sprzedawców, którzy decydują się brać udział w tej akcji. Pojawia się jednak pytanie jaka jest tradycja tego dnia? Dlaczego Amerykanie urządzają Black Friday właśnie w takim terminie? Spróbujemy poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Black Friday przypada w pierwszy czwartek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Dla wielu osób jest to termin dość mało zrozumiały. Czy Black Friday ma jakiś związek z upamiętnianiem uczty, jaką pierwsi kolonizatorzy wydali w roku 1621, chcąc uczcić Indian Wampanoag?

Jak do tej pory nie udało się jednoznacznie ustali skąd pochodzi Black Friday. Zdania w tej kwestii są bardzo podzielone. Jedni twierdzą, że dzień ten jest pamiątką po tuszu, którym zapisywano dawne księgi handlowe. Inne źródła mówią, że jest to pamiątka po wielkiej ilości ludzi, którzy wręcz tłoczyli się w sklepach.

Jeszcze inne źródła mówią, że Black Friday sięga swoją historią aż do roku 1869. To wówczas złoto na terenie Stanów Zjednoczonych osiągnęło zawrotne ceny. Wszystko za sprawą spekulacji giełdowych. 24 września podjęto decyzję o interwencji rządowej. W efekcie cena złota spadła aż o 30 dolarów, wynosząc 130 dolarów za uncję. Na rynku finansowym zeszła prawdziwa lawina. Cena złota obniżyła się o przeszło 20%.

Dzisiaj Black Friday to prawdziwe święto sprzedaży i promocji. Klienci wręcz szturmują sklepy, w którym rozmaite produkty można kupić nawet o kilkadziesiąt procent taniej. Dla wielu osób jest to jedyna szansa na zakup nowych ubrań, kosmetyków czy akcesoriów pochodzących od znanych i cenionych firm znanych na całym świecie. Co więcej, dzisiaj prawdziwym hitem staje się jeszcze tak zwany Cyber Monday, który jest podobną akcją promocyjną, ale obejmującą sklepy internetowe. Warto jednak dodać, że wiele sklepów oferujących sprzedaż za pośrednictwem sieci bierze udział również w akcji Black Friday, a nawet akcji Czarny Czwartek.
Na terenie naszego kraju Black Friday zyskuje coraz większą popularność. Można więc spodziewać się, że Black Friday 2017 oraz Czarny Czwartek 2017 będą dniami jeszcze bardziej udanymi, jeśli chodzi o akcje promocyjne. Z roku na rok w akcji bierze bowiem udział coraz więcej sprzedawców oferujących naprawdę atrakcyjne rabaty zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.